Rys historyczny mozaiki. Są już z nami od 4000 lat p.n.e

Zanim przejdziemy do meritum, i przedstawimy, jak ważny jest dobór właściwego kleju do zamontowania mozaiki szklanej, warto poznać rys historyczny samej mozaiki, szkła jako surowca i kleju jako łącznika. Historia każdej z wymienionych grup jest ze sobą nieodzownie związana, ma podobnie długą historię a jej rozwój i postęp trwa do dziś, wpisując się w zaawansowane technologie współczesnego świata.

Pierwsze mozaiki

Historia mozaiki liczy około 4000 lat, wówczas wykorzystywano kamienie w różnych kolorach do tworzenia wzorów ale były to zwykle nieustrukturyzowane dekoracje. Dużo później, około IV wieku p.n.e. wyniesiono technikę układania kamienia w mozaikę do formy artystycznej, z precyzyjnymi geometrycznymi wzorami,  szczegółami i scenami np. ludzi i zwierząt. Formy te z biegiem lat przybierały coraz bardziej skompilowane kształty i kolory prowadząc do braku ograniczeń co do efektów obrazowych. Przez wieki mozaiki były ozdobą świątyń, kościołów, obiektów kultów lub domów najzamożniejszych czyli zawsze były dostępne wąskiej grupie ludzi posiadających bogactwa, nic dziwnego gdyż była to długa i żmudna oraz kosztowna praca wielu ludzi.

Mozaika szklana, początki stosowania

Dzieje szkła sięgają znalezisk na terenach Mezopotamii,  datowanych na połowę trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, wprawdzie obiekty szklane są tam niezwykle rzadkie ale znaleziono ich kilkanaście i poddano analizie chemicznej. Zaliczone zostały do szkieł sodowo-wapniowych (podobnych do współczesnego szkła, np. okiennego), ze stosunkowo wysoką zawartością tlenku magnezu. Wskazuje to, zdaniem badaczy, że do produkcji tych szkieł użyto popiołu roślinnego (tzw. potażu) który jest mieszaniną różnych tlenków i węglanów (w tym potasu i sodu). Aż do połowy drugiego tysiąclecia p.n.e artefakty szklane znajdowane w materiale archeologicznym są rzadkie i mają niewielkie rozmiary, są to wyłącznie szklane koraliki. Od drugiej połowy drugiego tysiąclecia p.n.e. ilość i różnorodność wyrobów ze szkła wzrasta w znaczący sposób. Dopiero w drugim wieku p.n.e. pojawią się wyroby ze szkła dmuchanego a wzrost zapotrzebowania na szkło spowoduje rewolucyjne zmiany w jego wytopie aż po dziś dzień.

Pomysłowe kleje do mozaiki

Pierwsze kleje były stosowane już 4000 lat p.n.e. Neandertalczycy spajali narzędzia za pomocą lepiszcza wytwarzanego ze smoły brzozowej lub żywicy. Starożytni Egipcjanie, Chińczycy i Grecy kleili drewno, skóry, papirusy - używano klejów żelatynowych wytwarzanych ze skór zwierząt, klejów kazeinowych uzyskiwanych z mleka oraz klejów kostnych i rybich. Znano i stosowano także kleje z białka kurzych jej.

Dopiero w XX wieku pojawiły się kleje na bazie substancji chemicznych. Przemysł klejarski cały czas prężnie się rozwija, znajdując coraz bardziej skomplikowane receptury. Przejdz do artykułu o klejach do mozaiki jakie mamy dostęne w dniu dzisiajszym, i przekonaj się jak doskonałymi produktami dysponujemy w tych czasach - nie odbarwiające, wygodne w użyciu nawet przez laika, i z gwarancją przyczepności każdej mozaiki.