Mozaika Szklana a właściwy dobór kleju.

Aktualna oferta mozaik szklanych jest ogromna pod wieloma względami: rodzaju szkła, koloru, kształtu, grubości lub właściwości. Współczesna mozaika szklana jest produktem dostępnym praktycznie dla większości portfeli gdyż zakres jej cen jest szeroki. Kiedyś był luksusem dedykowanym wyłącznie bogaczom. Oferowane dziś na rynku budowlanym mozaiki szklane w zdecydowanej większości mają formę plastra składającego się z siatki i naklejonych na niej szklanych ozdobnych kostek. Taka forma ułatwia montaż mozaiki szklanej a także pozwala na niczym nie ograniczone w naszej fantazji formowanie kształtów, układów i wzorów w prawie każdym miejscu, począwszy od łazienek aż do salonów lub gabinetów. Kostki mozaik szklanych produkowane są różnymi technikami i co się z tym wiąże, różnymi technologiami. Można spotkać kostki ze szkła bezbarwnego barwione od spodu protekcją, kolorową folią lub farbą, szkło metalizowane od góry lub dołu metodą electroplaitingu, malowane w całości proszkowo lub barwione w całej swojej masie. Każda z technik ozdabiania  jest dedykowana różnym warunkom użytkowania: np. w środowisku suchym (np. salony), narażonych na wilgoć (łazienka lub kuchnia) lub całkowicie mokrych (niecki prysznicowe lub baseny).

Zadbaj o podłoże dla swojej mozaiki

Oprócz doboru mozaiki do wspomnianych miejsc użytkowania, niesamowicie ważne i kluczowe jest przygotowanie podłoża w tychże właśnie miejscach. O tym że podłoże pod mozaikę szklaną ma być suche, wysezonowane, równe, zagruntowane, spójne, pozbawione kruchości oraz łuszczenia się możemy wyczytać w każdej instrukcji i opisie montażu. Jest to standard o którym nawet nie powinno się dyskutować – jeżeli chcemy cieszyć się pięknem mozaiki -  jest to warunek konieczny.

Jaki będzie właściwy klej?

Oferta rynkowa klejów do okładzin jest ogromna, wielu producentów ma w swym katalogu klej z konkretnym przeznaczeniem - praktycznie każda czynność klejenia (nawet pod wodą) danej powierzchni ma dedykowany do tego celu klej. Skupiając się jedynie na klejach cementowych (a mamy także epoksydowe, ftalowe, poliuretanowe i wiele innych) pojęciami określającymi je są: szybkość wiązania, okres trwałości, czas dojrzewania, żywotność, upłynnienie,  czas otwarty, określenie grubości warstwy (klej cienkowarstwowy, średniowarstwowy i grubowarstwowy) czy środowisko alkaiczne. Jak się łatwo domyślić także mozaika szklana ma wymagania co do kleju i trzeba przyznać, że jest dość kapryśna.

Problemy wynikające z użycia niewłaściwego kleju

Zacznijmy od problemów które najczęściej spotykamy po montażu mozaiki niewłaściwym klejem. Przyklejanie mozaiki nieodpowiednim klejem cementowymi, np. powszechnie stosowanymi szarym do glazury, często powoduje powstawanie przebarwień. Takie przebarwienie powoduje diametralną różnice pomiędzy tym co wybraliśmy w sklepie a tym co uzyskaliśmy na ścianie po przyklejeniu. Wyobraźmy sobie że wybieramy w sklepie piękną białą mozaikę szklaną, w finale, po montażu nietrafionym klejem, mozaika jest zgniło – zielona, mokro – szara lub w bliżej nie określonej barwie. Co ważne, często proces destrukcji trwa nadal, postępując i dewastując piękno mozaiki szklanej bardziej.

Czy jest dedykowany klej do mozaiki szklanej?

Jeszcze do niedawna nie istniały na rynku kleje opracowywane z myślą o przyklejaniu właśnie mozaiki szklanej. Często producenci wpisywali w karcie swojego produktu takie zastosowanie jako alternatywa, jedno z wielu zastosowań, często nawet do szarych klejów,  długo wiążących a nawet upłynnionych.  Oznacza to tylko tyle że zastosowanie takie najprawdopodobniej zostało wpisane bez wykonania stosownych badań i testów na takiej mozaice. Nie uwzględniana była specyfika mozaiki, czyli możliwość powstawania jej przebarwień na skutek kontaktu z wilgotnym środowiskiem alkalicznym czy odbarwień spowodowanych szarym kolorem kleju. Dopiero jako pierwszy, producent chemii budowlanej firma Alpol, w porozumieniu z czołowym producentem mozaik szklanych, firmą Midas (Midas jest właścicielem sklepu MozaikiŚwiata na którym się znajdujesz), po wymianie swoich doświadczeń i ogromnej praktycznej wiedzy stworzono biały elastyczny klej AK519 do mozaiki szklanej. Klej Alpol AK519 wg PN-EN 12004+A1:2012 zaklasyfikowano jako C2FT. Co oznacza tej tajemniczy skrót? C2 - kleje o podwyższonych parametrach (spełniają wymagania dla właściwości dodatkowej), F - kleje szybkowiążące oraz T - kleje o zmniejszonym spływie.

Klej do mozaiki o szczególnych właściwościach

Szczególne właściwości kleju ALPOL AK519 udało się uzyskać dzięki starannie dobranej recepturze. W większości klejów cementowych spoiwem jest cement portlandzki. W kleju ALPOL AK519 spoiwem jest cement glinowy modyfikowany gipsem. Cement glinowy składa się prawie w 100% z glinianów wapnia. Dodanie gipsu skutkuje szybkim wiązaniem chemicznym dużych ilości wody, sprawia to, że wrób jest szybkowiążący, a większość wody jest wiązana chemicznie po chwili od przyklejenia mozaiki szklanej. Ogranicza to w zasadniczy sposób możliwość agresywnego oddziaływania wilgotnego środowiska alkalicznego na podatne na uszkodzenia (przede wszystkim odbarwienia) płaszczyzny kostki mozaiki szklanej. Dzięki temu klej jest przeznaczony do mocowania wszelkiego rodzaju mozaiki szklanej, ceramicznej, w tym również szczególnie podatnej na uszkodzenia mozaiki laminowanej i metalizowanej oraz wrażliwej na przebarwienia mozaiki kamiennej (również marmurowej).

Jak bardzo ważny i kluczowy jest dobór właściwego kleju do przyklejania mozaiki szklanej nie ulega wątpliwości, związki chemiczne zawarte w kleju nie mogą mieć charakteru agresywnego, wnikającego w przyklejaną mozaikę, silnie penetrujące a w konsekwencji zmieniające kolor,  przez co wpływając negatywnie na estetykę całego wykończenia. Taka przykra sytuacja to dopiero początek, później wiążę się to z niepotrzebnym sporym kosztem demontażu, zakupem nowej mozaiki szklanej, nowych materiałów do montażu i kosztami ponownej robocizny fachowca.

Klej Alpol AK519 jest droższy od pospolitych szarych klejów do glazury ale mozaika szklana to nie glazura, to zupełnie inna okładzina, o innych właściwościach i wymaganiach a także specjalistycznych umiejętnościach glazurniczych. 

Zakupując klej w naszym sklepie internetowym, kupujesz sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, spokój i oszczędzasz czas.

Klej do mozaiki znadziesz tutaj